Zamek będziński położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w.
Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech. Czuwał również nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych, m. in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa. Zamek odnotowany jest w dokumentach od 1349 roku, kiedy to wymieniono Wiernka - burgrabiego będzińskiego. Wspominają o nim również Jan z Czarnkowa i Jan Długosz w spisie warownych budowli wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego.
Zamek i przylegająca do niego osada targowa, która w 1358 r. otrzymuje prawa miejskie były świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. W 1364 r. gościł tu Karol IV cesarz niemiecki i król czeski. W 1434 r. na zamku zawarto ugodę pomiędzy panami śląskimi i małopolskimi w sprawie zwalczania przygranicznych rabusiów, a w 1588 zostały tu zawarte "Pakty będzińsko - bytomskie" zobowiązujące Maksymiliana Habsburga do zrzeczenia się pretensji do tronu polskiego.
W murach zamkowych gościli królowie polscy - w 1574 r. Henryk Walezy, w 1683 Jan III Sobieski, w drodze pod Wiedeń a w 1697 August II Mocny.
XIV - wieczny zamek postawiono na reliktach wczesnośredniowiecznego grodu z IX - XIII wieku.
W połowie XIV w., wzniesiono wieżę czworoboczną, do której nieco później dobudowano budynek mieszkalny. Zespół budowli otoczony został dwoma obwodami murów kamiennych rozdzielonych międzymurzem. Do zamku górnego od zachodu przylegało podzamcze, otoczone dodatkowym murem z czworoboczną basztą i wieżą bramną, które były sprzężone z murami miejskimi.
W 1616 r. spaliła się część miasta wraz z zamkiem, który odbudowano, dostosowując go wtedy do celów bardziej rezydencjalnych niż obronnych. Czterdzieści lat później w czasie najazdu szwedzkiego znowu zostaje zniszczony i przez cały XVIII w. budowla pozostaje w ruinie. Romantyczną neogotycką restaurację zamku przeprowadzono w 1834 r. Hrabia Edward Raczyński z ramienia Banku Polskiego powierza odbudowę zamku Franciszkowi Marii Lanci. Do surowej, gotyckiej bryły wprowadzono elementy pseudogotyckiej architektury - krenelaże na murach i wieżach, ceglane obramowania okien, ślepe machikuły. W obiekcie miała zostać ulokowana Szkoła Akademiczno - Górnicza. Po odbudowie zaniechano jednak tego projektu. Opuszczony przez użytkowników znów popadł w ruinę. Pierwsze próby odbudowy podjęto już po I wojnie światowej. Ostatecznie zamek odbudowano i od 1956 roku przekazano na siedzibę Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Co roku odbywają się Strzelania Zamkowe z Broni Czarnoprochowej i Pneumatycznej przy współudziale Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego (ostatnia niedziela września); konkursy i spotkania plenerowe: turnieje rycerskie z okazji Dni Będzina (maj - czerwiec). Przy zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Będzin.
Źródło: http://www.bedzin.pl/strona-182-zamek.html
-
Skala 1:160 (N)
-
Liczba elementów: ok. 3500
-
Wymiary: 400x400x220 mm
Zawartość zestawu:
-
Tekturowy szkielet budynku wraz z podstawą
-
Ceramiczne cegiełki i dachówki
-
Sztuczna roślinność i posypki
-
Klej, instrukcja obrazkowa
Do wykonania modelu będą przydatne narzędzia, takie jak:
-
ostry nożyk
-
papier ścierny
-
pilnik modelarski
-
pęseta
Zestawy budowlane Aedes Ars służą do reprodukcji w skali niektórych zabytków o dużej wartości kulturowej, takich jak zamki, kościoły, mosty, latarnie morskie…, niektóre z nich skatalogowane jako miejsca światowego dziedzictwa, jak również miniaturowe budynki o różnej typowe konstrukcje wiejskie.
Użyte materiały wyglądają jak oryginalne, a jakość wykonania oparta jest na procesach produkcyjnych firmy.
Zestawy są dostarczane z wszystkimi podstawowymi, niezbędnymi materiałami do wykonania wybranego modelu. W zestawie znajduje się tekturowa konstrukcja, która utrzymuje budynek, a także wszystkie potrzebne elementy ceramiczne (głównie kamienie i dachówki), klej, arkusz zaleceń ogólnych, szczegółowe instrukcje oparte na sekwencji fotograficznej i niektóre materiały do dekoracji modelu w zależności od budowli.
Konstrukcje należy modelować na drewnianej podstawie oraz z uprzednio wyciętej i zmontowanej numerowanej konstrukcji kartonowej. Figury te są starannie składane za pomocą kątowników i tekturowych pasków, które ułatwiają modelowanie.
Następnie tekturowy szkielet należy obudować cegłami, bloczkami kamiennymi lub dachówką.
Aby uzyskać idealne wykończenie, zaleca się wygładzenie niektórych elementów papierem ściernym lub pilnikiem a także wszystkich ścian po wykończeniu modelu, uzyskując bardziej atrakcyjny i realistyczny efekt.
Cegły i bloczki ceramiczne są najliczniejszym materiałem w większości zestawów. Wypalane są w odpowiedniej temperaturze, dzięki czemu kamienie można łatwo szlifować i idealnie układać. Technika budowania z tych cegieł jest podobna do techniki na prawdziwych konstrukcjach z cegły lub bloków kamiennych.
Dachówka lub podłoga oraz elementy dekoracyjne to pozostałe podstawowe elementy większości zestawów budowlanych Aedes Ars.