0

Latarnie morskie

Aedes Ars 1271 Latarnia morska na Faros 1:375

Aedes Ars 1271 Latarnia morska na Faros 1:375
ocenaocenaocenaocenaocena
Cena: 263,00 PLN
Producent: Aedes Ars
Indeks: AEDE-1271
EAN: 8436006242717
Status: Dostępny
Wysyłka: 13,00 PLN (przedpłata)
Opis produktu
Latarnia morska na Faros – starożytna latarnia morska zbudowana około 280-279 p.n.e., ze względu na wielkość i wspaniałość architektonicznego ukształtowania uważana za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego.
 
Wzniesiona na podstawie planów Sostratosa (możliwe, iż pomysłodawcą budowy był sam Aleksander Macedoński) na polecenie Ptolemeusza I, ukończona podczas rządów jego syna Ptolemeusza II. Nazwisko architekta znane jest dzięki zachowanej pod starożytnym tynkiem inskrypcji: Sostratus, syn Deksyfanesa, poświęcił tę budowlę bogom ocalenia, w imieniu wszystkich tych, którzy żeglują po morzach.
 
Budowa obiektu trwała ok. 14-20 lat; uroczyste oddanie do użytku miało miejsce w 279 p.n.e.
Według legendy Ptolemeusz II miał w niej zamknąć 72 uczonych w piśmie, w osobnych pomieszczeniach, by niezależnie od siebie dokonali przekładu Starego Testamentu.
W odległej o kilkadziesiąt kilometrów od Aleksandrii miejscowości Taposiris Magna znajduje się pomniejszona replika tej latarni wzniesiona za Ptolemeusza II.
 
Latarnia morska znajdowała się na przybrzeżnej wysepce Faros na Morzu Śródziemnym, która mając sztuczne połączenie ze stałym lądem poprzez groblę heptastadion, stanowiła część wejścia do portu w Aleksandrii w Egipcie. Ocenia się, że była to wieża o wysokości ok. 115~120 m. Miała dolną kondygnację o przekroju kwadratu, nad nią wznosiła się kolejna, ośmiokątna i trzecia o przekroju okrągłym. Latarnia zwieńczona była kopułą wspartą na ośmiu kolumnach. Na niej ustawiony był posąg Posejdona, greckiego boga mórz i oceanów, o wysokości około 7 m. W tamtych czasach była to najwyższa budowla na świecie o podstawie krótszej od jej wysokości. Latarnię dość dokładnie opisał arabski geograf i podróżnik z XI wieku – Abu Abd Allah Muhammad Idrisi. Jej uproszczony wizerunek zachował się też na monetach i malowidłach.
 
Początkowo miała być zbudowana z bloków wapiennych i obłożona płytami z białego wypolerowanego marmuru. Na niższych kondygnacjach miała znajdować się winda służąca do wciągania na górne kondygnacje opału. Latarnia posiadała także własną cysternę ze słodką wodą.
 
XV-wieczny fort Qaitbey zbudowany na miejscu latarni
Po zmierzchu rozpalano na szczycie latarni ogień. Opał dostarczano na szczyt wieży na grzbietach osłów oraz za pośrednictwem tragarzy. Odbijane metalowymi lustrami światło widoczne było z odległości kilkudziesięciu kilometrów i ułatwiało nawigację żeglarzom zmierzającym do Aleksandrii (według Józefa Flawiusza, z odległości 300 stadiów – ok. 30 mil morskich).
 
Budowla została kilkakrotnie uszkodzona na skutek trzęsień ziemi, była też przebudowywana. Prawdopodobnie w II wieku n.e. runęła jej najwyższa część. W IX wieku dolną część zaadaptowano na meczet o nietypowej orientacji (wzdłuż osi północ-południe). Latarnia uległa uszkodzeniom przez trzęsienia ziemi w latach 1261, 1303 i 1323, po których nie została odbudowana. Wieżę ostatecznie zniszczyło trzęsienie w 1375. Pozostałe po niej ruiny zniknęły, kiedy w 1480 sułtan Egiptu wykorzystał je do budowy miejscowego fortu. Na fundamentach latarni obecnie znajduje się Muzeum Morskie.
 • Aleksandria, Egipt, III w p.n.e.
 • Skala 1:375
 • Liczba elementów: ok. 7050
 • Stopień trudności: 8/10
 • Wymiary: 340x340x365 mm
 • Numer katalogowy: 1271
 
Zawartość zestawu:
 • Tekturowy szkielet budynku wraz z podstawą
 • Ceramiczne cegiełki i dachówki
 • Sztuczna roślinność i posypki
 • Klej, instrukcja obrazkowa
 
Do wykonania modelu będą przydatne narzędzia, takie jak:
 • ostry nożyk
 • papier ścierny
 • pilnik modelarski
 • pęseta
 
 
Dodatkowe bloczki kamienne i dachówki, które możesz dokupić:
Aedes Ars 2218 Bloczki kamienne jasne 300 szt.
Aedes Ars 2211B Dachówka jasna 300 szt.
Aedes Ars 2211 Dachówka czarna 300 szt.
 
Zestawy budowlane Aedes Ars służą do reprodukcji w skali niektórych zabytków o dużej wartości kulturowej, takich jak zamki, kościoły, mosty, latarnie morskie…, niektóre z nich skatalogowane jako miejsca światowego dziedzictwa, jak również miniaturowe budynki o różnej typowe konstrukcje wiejskie.
 
Użyte materiały wyglądają jak oryginalne, a jakość wykonania oparta jest na procesach produkcyjnych firmy.
Zestawy są dostarczane z wszystkimi podstawowymi, niezbędnymi materiałami do wykonania wybranego modelu. W zestawie znajduje się tekturowa konstrukcja, która utrzymuje budynek, a także wszystkie potrzebne elementy ceramiczne (głównie kamienie i dachówki), klej, arkusz zaleceń ogólnych, szczegółowe instrukcje oparte na sekwencji fotograficznej i niektóre materiały do ​​dekoracji modelu w zależności od budowli.
 
Konstrukcje należy modelować na drewnianej podstawie oraz z uprzednio wyciętej i zmontowanej numerowanej konstrukcji kartonowej. Figury te są starannie składane za pomocą kątowników i tekturowych pasków, które ułatwiają modelowanie.
Następnie tekturowy szkielet należy obudować cegłami, bloczkami kamiennymi lub dachówką.
 
Aby uzyskać idealne wykończenie, zaleca się wygładzenie niektórych elementów papierem ściernym lub pilnikiem a także wszystkich ścian po wykończeniu modelu, uzyskując bardziej atrakcyjny i realistyczny efekt.
 
Cegły i bloczki ceramiczne są najliczniejszym materiałem w większości zestawów. Wypalane są w odpowiedniej temperaturze, dzięki czemu kamienie można łatwo szlifować i idealnie układać. Technika budowania z tych cegieł jest podobna do techniki na prawdziwych konstrukcjach z cegły lub bloków kamiennych.
Dachówka lub podłoga oraz elementy dekoracyjne to pozostałe podstawowe elementy większości zestawów budowlanych Aedes Ars.
Komentarze
Ten produkt nie posiada jeszcze komentarzy

Klienci którzy kupili ten produkt, kupili również


Kontakt ze sklepem

Napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie odpowiemy na twoje pytania.